divočáci nahoru a dolu

  Ano, divokých prasat je hodně. Rozhodně víc, než by bylo zdrávo. Je to učenlivá a velmi dobře přizpůsobivá zvěř, které velmi svědčí dnešní "hospodaření". A stejně tak rychle, jak zemědělci přišli na to, že je nejvýnosnější na orné půdě pěstovat dotované plodiny na topení, místo chleba, tak i prasata pochopila, že mají otevřenu cestu k prosazení svého druhu. Spoustu informací k tomuto problému určitě zjistíte od zasvěcených reportérů televize Nova, přesto bych zde chtěl uvést svůj, čistě regionální pohled na věc.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Z jara rychle rostoucí řepky vytváří neprostupný a dokonalý kryt, skýtající obživu. Poté co jsou posečeny, se stačí jen přesunout k prostřenému stolu již vzrostlých kukuřic. Ty jsou velmi výživné a většinou vydrží do listopadu, kdy se namnožení divočáci teprve přesouvají do lesa. No a když vyjde semenný rok žaludů a bukvic, tak víte jak. A jak zní odevšad, odpovědní jsou myslivci. Rozsáhlé lány kukuřic jako dobrovolný spolek zcela bezplatně obestavujeme kolíky a zapachováváme repelenty, které se neustále  obměňují a doplňují. Dotčená pole pak proháníme se zbraněmi, psy a dělobuchy. Rozdělují se noční služby při hlídání zasetých i vzrostlých plodin. V zimě pak samozřejmě pravidelné naháňky v lesích. To je jako by jste hodili kočku do obrovské haly plné obilí a chtěli, aby vás zbavila myší.

  Chci však poukázat na specifickou situaci v naší honitbě i v třech sousedních. Postupný nárůst odlovu kulminoval zhruba před čtyřmi lety na počtu 150 ks. na 1 700 ha.  Při stejném počtu střelců i způsobu lovu, stejných plodinách a klimaticky příznivých zimách, však poté nastal prudký úbytek (150 - 90 - 70 - 50 ks). Na základě loňských minimálních stavů černé zvěře, jsme vůbec poprvé po x-letech úplně upustili od naháněk. Je pravdou, že jedna ze sousedních honiteb je městská a vyloženě lesní, kde se neloví po celý rok. Poté uspořádají pár celodenních placených naháněk s poměrně vysokými výřady. Nicméně toto provozují již spoustu let a u nás se to takto nikdy nepromítlo. 2019 se stavy zase zvedli na 80 ulovených kusů a v roce 2020 dokonce na 141 kusů. Do letošního roku 2024 se již roční odlovy pohybují mezi 100 až 130 kusy.
Petr Hruška

© 2017 by Petr Hruška  email: 4.hrusky@seznam.cz