Když jsem před třiceti lety s myslivostí začínal, byl jsem plný nadšení a optimismu, připravený změnit svět. I když jsem samozřejmě pokorně přijímal rady a názory starších a zkušenějších kolegů, chtěl jsem přinést něco svého a moderního, co by mě vydobilo slávu, uznání a více úlovků. Samozřejmě postupem let jsem přišel na to, že myslivost je o něčem úplně jiném a s tímto přístupem by se ze mě stal pouhý více či méně úspěšný lovec, nic víc.
Dnešní doba a zvláště pak rok 2017 však do tradiční myslivosti zaťal řádnou ťavku. S objevením se Afrického moru prasat na Zlínsku, vypukla hysterie doprovázená a nejvyšími mysliveckými orgány posvěcená s postupným uvolněním všech loveckých mravů a hodnot chovu s vyústěním do otevřené války s černou zvěří. Zrušení doby hájení s upřednostněním lovu dospělé především samičí zvěře
v zamořené oblasti a povolení noktovizorů, se okamžitě promítlo do celorepublikového honu na divočáky. Korunu tomu pak nasadilo zpoplatnění úlovků v celé ČR a tím umožnění nákupu nočního vidění pro všechny kteří touží po ráně v kteroukoliv denní a roční dobu. Všechny myslivecká fóra se začla plnit fotografiemi úlovků divočáků s přes ně položenou zbraní s NV a průstřelem hlavy, video nahrávkami těchto lovů a diskuzemi nad druhem použitých baterií. Jedinou platnou a obdivovanou doktrínou se stal počet ležících kusů.
I když bych chtěl být optimistou, bojím se že návrat k myslivosti jak jsme ji znali a jak byla po tisíc let chápána, už nebude možný. Největší nebezpečí viru ve své podstatě není jen fatální působení v krvi divočáků, ale též v krvi a hlavách všech co mají prst na spoušti. AMP tak není jen sezóní záležitostí, ale stal se dlouhodobou kouzelnou formulí, ospravedlňující cokoliv a ze spousty myslivců nadělá pouhé lovce. Chtěl bych proto tímto apelovat na všechny, kdo složili myslivecké zkoušky a náhodou zavítali na mé stránky a dočetli až sem: Používejte svůj zdravý rozum, černá zvěř zůstává nadále zvěří a se dá redukovat i rozumnou, mysliveckou cestou a prosím nezapomeňte, proč jsme ji od pradávna říkali   Rytíři našich lesů !!!

© 2017 by Petr Hruška  ·  E-Mail: 4.hrusky@seznam.cz 
Petr Hruška
budoucnost myslivosti?
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat