Hrozné slovo, ještě horší nemoc. Jde o virové nádorové onemocnění podkoží u srnčí zvěře. Nádory od 1 do 10 cm. se vyskytují u obojího pohlaví kdekoli na těle, nejčastěji na spodině těla, bězích a hlavě. Bývají ohraničené a v počátečním stádiu pokryté srstí a tudíž obtížně rozeznatelné i dalekohledem, později při zvětšení vyhřezlé bez srsti, na spodku černé pokryté zaschlou barvou. Nemoc se přenáší přímým kontaktem s nakaženým jedincem, případně přenosem bodavým hmyzem. Nádory nejsou zhoubné, přesto dochází k úhynům v důsledku zánětů, při výskytu na sliznicích a hlavě pak nemožnosti příjmu potravy. Přenos na člověka nebyl zatím prokázán.
U nás se vyskytl první případ postižené srny v červenci 2016, těsně před říjí v oblasti Zádolka. Srna byla zavčasu ještě před říjí ulovena a sanitárně zlikvidována, srnče se u ní nepodařilo zjistit, přesto že měla vemínko. Na podzim pak ve stejné oblasti z druhé strany kolejí, byl uloven kolegy ze sousedního spolku srnec první věkové třídy s nádory v oblasti hlavy. V roce 2019 již byli uloveny dva nakažené kusy. Srnec před říjí s nádorem nad světlem a po říji pak srna s nádory na krku a slabinách. Současně bylo uloveno
i její srnče.  Bohužel pro volně žijící zvěř není zatím řádný preparát pro léčbu a zbývá jen důsledný
a včasný odlov nakažených jedinců a to včetně jejich mláďat, u kterých bývá nemoc v latenci a nádory
se objeví až v dospělosti. V rámci "prevence" naše MS nakoupilo mineralizovanou sůl a medikované krmivo, které by snad mohlo zlepšit kondici a odolnost srnčí zvěře. Jak se bude situace dále vyvíjet ukáže až čas, ale zkušenosti z přibývajících míst v ČR nejsou nikterak povzbudivé.

© 2017 by Petr Hruška  ·  E-Mail: 4.hrusky@seznam.cz 
Petr Hruška
Fibropapilomatóza srnčí zvěře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat