Hrozné slovo, ještě horší nemoc. Jde o virové nádorové onemocnění podkoží u srnčí zvěře. Nádory od 1 do 10 cm. se vyskytují u obojího pohlaví kdekoli na těle, nejčastěji na spodině těla, bězích a hlavě. Bývají ohraničené a v počátečním stádiu pokryté srstí a tudíž obtížně rozeznatelné i dalekohledem, později při zvětšení vyhřezlé bez srsti, na spodku černé pokryté zaschlou barvou. Nemoc se přenáší přímým kontaktem s nakaženým jedincem, případně přenosem bodavým hmyzem. Nádory nejsou zhoubné, přesto dochází k úhynům v důsledku zánětů, při výskytu na sliznicích a hlavě pak nemožnosti příjmu potravy. Přenos na člověka nebyl zatím prokázán.
U nás se vyskytl první případ postižené srny v červenci 2016, těsně před říjí v oblasti Zádolka. Srna byla zavčasu ještě před říjí ulovena
a sanitárně zlikvidována, srnče se u ní nepodařilo zjistit, přesto že měla vemínko. Na podzim pak ve stejné oblasti z druhé strany kolejí,
byl uloven kolegy ze sousedního spolku srnec první věkové třídy s nádory v oblasti hlavy. V roce 2019 již byli uloveny dva nakažené kusy.
Srnec před říjí s nádorem nad světlem a po říji pak srna s nádory na krku a slabinách. Současně bylo uloveno i její srnče. V roce 2020 přibyli další dva srnci s nádory nad světlem a na spodní čelisti.
Bohužel pro volně žijící zvěř není zatím řádný preparát pro léčbu a zbývá jen důsledný a včasný odlov nakažených jedinců a to včetně jejich mláďat, u kterých bývá nemoc v latenci a nádory se objeví až v dospělosti. V rámci "prevence" naše MS nakoupilo mineralizovanou sůl a medikované krmivo, které by snad mohlo zlepšit kondici a odolnost srnčí zvěře. Jak se bude situace dále vyvíjet ukáže až čas, ale zkušenosti z přibývajících míst v ČR nejsou nikterak povzbudivé.
Petr Hruška
Fibropapilomatóza srnčí zvěře

© 2017 by Petr Hruška  email: 4.hrusky@seznam.cz