Proč se zabývat tak obyčejnou a běžnou věcí, denodenním chlebem většiny pejskařů? Sám mám dva
psi a samozřejmě vím jak jim dělá radost proběhnout se a zabrat pár nových patníků,  jenže ........
Stalo se módou posledních let žít aktivně a pokud možno vypadnout z ruchu měst, a to nejlépe do lesa.
Ticho, krásný a čistý vzduch, nikde žádné auta, ideální prostředí na vypuštění svého mazlíčka. Málo kdo si však uvědomí, že les je domovem spousty zvířat, která zde hledají a sbírají potravu, odpočívají, spí, kladou, hnízdí, prostě žijí a bydlí, protože jinou možnost výběru nemají. Zde pak dochází ke konfliktům. Bez ohledu na to, že je takovéto jednání zákonem zakázáno, má každej psík od čivavy po dogu v genech vlčího předka (navíc dobrá polovina plemen byla k lovu speciálně vyšlechtěna a člověkem vedena)
a v případě, že mu pod nohama vystartuje zajíc či srnčí, ho prostě sebelepší návyky z cvičáku nezastaví. Samozřejmě že divoká zvěř v prostředí, které důvěrně zná většinou uteče. Bohužel v zimním období takovéto delší provětrání (štvaní) končí většinou u srnčího zápalem plic! V létě zas přežvýkavci potřebují sesbíranou potravu v klidu zálehu znovu vyzvrátit, rozmělnit a teprve pak se nasytí. Při dvou až třech takových to denních setkáních s pejskaři se nasbírané potravy zbaví a mohou začít znovu. Takto určitou část dne hladoví, což jim samozřejmě neprospívá.
Samostatnou kapitolou je pak květen a červen období kladení mláďat. V těchto případech i když váš pejsek přímo nezadáví (a je to obrovské pokušení), ale jen očichá takovéto mládě, odsoudí ho k záhubě (stejně jako když si ho pohladíte, nebo na něj šáhnete vy). Srna totiž své mládě, pokud na něm ulpí takový to pach, opustí!
Dalším argumentem, který se snažím neúnavně připomínat při svých setkáních s majiteli volně pobíhajících psů v lese je to, že své jindy tak opečovávané mazlíčky vystavují smrtelnému nebezpečí.
Tím je přítomnost poslední dobou velmi rozšířené černé zvěře(divočáků). Tato zvěř je známa svou úzkostnou péčí o mladé, kterou se nebojí uplatnit i proti lidem, natož psům. U přemnožených prasat, tak můžete narazit na malá selata prakticky v průběhu celého roku. Pokud vám tedy pes zaběhne do houštiny, zlákán pachem a přítomností divočáků, může se vám stát, že už ho k veterináři nedonesete, a to jen
v případě, že se vám ho vůbec podaří najít. Věřte mi, váš pes není pro rozzuřenou bachyni soupeřem!
Prosím tedy, pokud venčíte své čtyřnohé přátele, pouštějte je proběhnout na loukách čí polích kde nad nimi máte přehled a jakž takž kontrolu a po lese je voďte na vodítku či alespoň v dosahu ....... Please!

© 2017 by Petr Hruška  ·  E-Mail: 4.hrusky@seznam.cz
Petr Hruška
Venčíme ... !?
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat