Dříve též označován mývalovec kuní, než se přešlo na správné zařazení mezi psovité šelmy. Jedná se o invazní druh původem z východní Asie (Japonsko, Korea, východní Sibiř), který byl ve 20. a 60. letech pro svoji kožešinu vysazen v evropském Rusku, odkud se postupně začal nekontrolovatelně šířit na západ do Evropy. Je to zavalité nízkonohé zvíře, podobné jezevci či mývalovi. Tomu pak především zbarvením obličejové části, což mu i vyneslo druhové jméno a díky čemuž dochází laickou veřejností
k jejich záměně. Je to noční zvíře přes den žijící podobně jako lišky v podzemních norách, které si za tímto účelem sám hrabe nebo častěji, využívá již hotových nor, odkud je schopen jejich původní majitele vypudit. Jako naše jediná psovitá šelma se ukládá k nepravému zimnímu spánku, podobně jako jezevec (prosinec - březen). Po probuzení se páruje (březen - duben) a po dvou měsících samice vrhne 8 - 10. mláďat, která se po dalších čtyřech měsících osamostatňují a příštím rokem pak zapojují do rozmnožování. Je to všežravec, oproti lišce má o dva zuby více a živí se jak rostlinou potravou, tak drobnými živočichy (mláďata drobné zvěře, ptáci, vejce, žáby, hadi, ryby, hmyz). Plave a výborně šplhá, a to i do výšek, je poměrně tichý, vrčí, kviká, kňourá, ale nedokáže štěkat.
V naší honitbě byli první dva kusy (samec a samice) uloveny až v roce 2019, přestože všechny okolní spolky ho už pravidelně několik let loví. Jedná se o zavlečený druh, který nebezpečně ohrožuje svou predací místa, kam liška již nedosáhne a kořist na kterou kuna nestačí a který zároveň poslední roky zažívá veliký rozmach napříč celou ČR a jeho celoroční odlovy prudce narůstají. Současným zákonem je jeho lov omezen pouze na osoby myslivecké stráže, což je při skrytém způsobu života vodou na jeho mlýn a tak jsme v roce 2019 zažádali o výjimku pro všechny majitelé povolenek, která nám byla udělena. Přesto se obávám, že za pár let bude mít veškerá drobná zvěř velký problém a my samozřejmě s ní !!!

© 2017 by Petr Hruška  ·  E-Mail: 4.hrusky@seznam.cz 
Petr Hruška
bandita s páskou přes oči
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat