proč se nezvedajístavy zajíců ? Otázka na kterou je těžké jednoznačně odpovědět. Zajíc polní je naší původní notoricky známou zvěří vyskytující se celoročně jak na polích, tak i v lese. Přestože se páří i více krát do roka a zaječka tak může během sezony přivést na svět osm až deset mláďat, podzimu se dožijí jen dva až tři. Počátkem sedmdesátých let se v Čechách ulovilo více jak 1000000 zajíců ročně, ale již v roce 1979 to bylo jen 100000 ks. Populace nadále klesala a v roce 1993 byl odlov jen necelých 38000 ks. V posledních dvou desetiletích se situace stabilizovala zhruba na 70000 úlovků ročně. Takže co je vlastně příčinou tak masívního úbytku jejich stavů za předpokladu, že myslivci hospodaří jen s přebytkem zvěře a se snahou udržovat počty na optimálních stavech?
Dle mého v tom hrají výraznou roli dvě zásadní věci:
V prvé řadě je to způsob obhospodařování polí, luk a mezí, prostředí ve kterém se zajíci vždy vyskytovali. Velkoplošné setí zemědělských plodin s monokulturami řepky a kukuřice, chemické postřiky a rychlopojezdové sekačky se širokým záběrem a v říjnu hluboká orba těchto obrovských ploch s následným období hladu až do jara. Rozorávání mezí a oddělujících pásů, kácení okrajových keřů a solitérů, aby se široká zemědělská technika nemusela vyhýbat, a zbytečně přejíždět.
Druhou podstatnou věcí je pak zvyšující se tlak predátorů, zastoupených u nás především dravci liškou a nově psíkem mývalovitým. Velký podíl na úbytku mladých zajíců má samozřejmě také přítomnost divokých prasat, která jako všežravci ve velkých tlupách procházejí zmíněné plodiny a bez milosti seberou vše co najdou, včetně srnčat ! ........................................................................................................................................................................................
V honitbě našeho MS se podařilo stav zajíce stabilizovat. Boužel i přes zvýšený odlov škodné a poslední dobou zemědělci vytvářené státem dotované biopásy, se nedaří zvednout stavy na úroveň která zde úspěšně byla před deseti či patnácti lety.