vábení zvěře, ....

  Svým hudebním "hluchem", nejsem přímo oprávněn kohokoliv poučovat nebo zacházet do podrobností, spíše se chci podělit o zkušenosti s vábničkami, které se mi v praxi osvědčili, fungují a zvládne je i laik jako já. Pro inspiraci se pokusím ke každé vábničce nahrát svůj zvukový projev, který prosím berte ale s velkou rezervou :-)


  Vábení patří k takzvaným "lovům lestným" a jeho historie sahá až k prvopočátkům lidské existence. Obecně se dělí do dvou skupin. Buď napodobujeme přímo zvuky zvěře, kterou chceme přilákat a nebo se snažíme o zvuky které vydává její potencionální kořist. Každá skupina má svá specifika. Zatímco při napodobování zvuků lákajících opačné pohlaví, případně zvuků využívajících rivality v době reprodukce, musíme být poměrně přesní v délkách, výškách, mezerách a intonacích, při zvuku napodobující kořist máme trochu více volnosti. Zde jde především o to, aby volání bylo přirozené (myší pískot), nebo naopak velmi úzkostlivé, při kterém vám tuhne krev v žilách (zaječí vřeštění).
  Mými velkými vzory jsou a byli pánové Václav Svoboda, Jiří Hrdlička, Pavel Kumžák, Petr Joo a paní Kateřina Cheníčková, kteří v oboru vábení skutečně vynikají. Pan Hrdlička pod značkou
TurVab je i zručným výrobcem těchto hudebních nástrojů.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Pokusím se mnou používané vábničky zařadit do dvou kategorií. Na vábení šelem a vábení srnčí zvěře. Existuje samozřejmě i spousta úspěšných vábniček na jiné druhy zvěře, ale s nimi nemám osobní zkušenost.
Petr Hruška

© 2017 by Petr Hruška  email: 4.hrusky@seznam.cz